Naša prvá spoločná cesta do zahraničia bola do Karibiku. Kubu sme si vybrali nielen pre jej jedinečnosť, ale aj pre ERROR letenky, ktoré sme do tejto destinácie ulovili. Preto vám teraz môžeme priniesť tipy, čo navštíviť a na čo si dať pozor, aby ste si Kubu užili naplno. A že to určite stojí za to :)
NAVŠTÍVENÉ DESTINÁCIE: HAVANA - ZÁLIV PRASIAT - CIENFUEGOS - TRINIDAD - VARADERO - HAVANA - VIÑALES
Určite viete, že Kuba je jednou z posledných krajín, ktoré si ešte zachovali pomerne silný socializmus. Hoci sme nežili v socializme, návštevou Kuby sme sa vrátili v čase. Čím ďalej sme boli od hlavného mesta, tým viac portrétov Fidela Castra a rôznych komunistických hesiel sme videli. Hoci doba pokročila a v mnohých miestnych obyvateľoch sme mohli vidieť rôzne známky americkej náklonnosti, socializmus je v tejto krajine stále viditeľný. Svedčia o tom najmä citáty Fidela na takmer každom bilborde a vojenská stráž pri mnohých pamätníkoch.
Začnime však po poriadku.
1. Čo je dôležité vedieť pred cestou?
Víza na Kubu
Ak plánujete na Kubu vycestovať za turistikou, víza nepotrebujete. Na Veľvyslanectve Kuby v Bratislave ich však môžete získať. Rovnako tak na veľvyslanectve môžete získať tzv. turistickú kartu (tarjeta del turista), která vám umožní pobyt na území Kuby až 90 dní. Pri letiskovej kontrole na letisku na Kube vás zároveň môžu požiadať o preukázanie sa platným zdravotným poistením a spiatočnou letenkou.
Pozor na to, že ak budete cestovať na Kubu z USA alebo s prestupom v USA a navštívili ste Kubu od roku 2021, nebudú vám vydané cestovné víza ESTA, ktoré potrebujete i pre prestup cez hranice USA. V tomto prípade budete musieť požiadať o víza na zastupiteľskom úrade Spojených štátov amerických.
Peniaze na Kube
Pokiaľ ide o peniaze, vezmite si so sebou eurá alebo libry. Na mieste si ich môžete vymeniť za kubánsku menu. Výmenný kurz je vo všetkých zmenárňach rovnaký. Určite si neberte doláre, pri výmene vám naúčtujú 10 % daň. Vzťahy medzi USA a Kubou nie sú najlepšie už od roku 2018.
Stretnete sa s dvoma menami - kubánskym konvertibilným pesom (CUC = 1 USD = približne 21,5 CUC, kurz z marca 2018) a kubánskym národným pesom (CUP = približne 1 CUC). CUC sú určené predovšetkým pre turistov a CUP pre miestnych obyvateľov. Môžete však získať aj takzvané CUP. Sú užitočné najmä pri nakupovaní na miestnych trhoch. Tam môžete platiť aj CUC, ale buďte veľmi opatrní, môže sa vám stať, že vám zamenia CUP namiesto CUC. Ako sa tomu vyhnúť? Na bankovkách CUC nájdete obrázky kubánskych pamiatok a na bankovkách CUP obrázky známych kubánskych osobností.
Jazyk na Kube
Naučte sa aspoň základy španielčiny. 95 % Kubáncov hovorí len španielsky. S angličtinou tu moc nepochodíte. Preto je dobré, ak je v skupine niekto, kto hovorí po španielsky. Z našej päťčlennej skupiny to bol Miňo, ktorý často prekvapoval sám seba slovami, ktoré vypúšťal von :)
Povinné očkovanie na Kube
Na cestu na Kubu nepotrebujete žiadne povinné očkovanie.
2. Čo robiť a na čo sa pripraviť po príchode na Kubu?
Po pristátí v Havane sa pripravte na dlhú radu. A to nielen pri vstupnej kontrole. Kubánci majú na všetko dostatok času a nikam sa neponáhľajú. V zmenárňach, pri kúpe internetovej karty a v obchodoch môžete očakávať dlhé rady ľudí. Skrátka, kdekoľvek sa môže vytvoriť rada, vytvorí sa.
Peniaze si môžete ľahko vymeniť už na letisku. Výmenný kurz je na celej Kube rovnaký, takže nemusíte na nič čakať. Odporúčame, aby ste si vymenili len určitú sumu peňazí. Zmenárne (CADECA) nájdete v každom meste a je lepšie vymeniť si peniaze dvakrát, ako cestou domov meniť kubánske CUC späť na eurá.
Ako už bolo spomenuté, Kuba je socialistická krajina s nie je tu mnoho možností na podnikanie. To si všimnete hneď po pristátí. Wi-fi tu budete len ťažko hľadať. Ak chcete zostať v spojení so svetom, musíte si zaobstarať Tarjeta de internet od mobilného operátora Etecsa. Kartu si môžete zakúpiť na 30 minút (0,50 CUC), 1 hodinu (1 CUC) alebo 5 hodín (5 CUC). Platí 30 dní od prvého použitia. Potom stačí vyhľadať námestie, kde budú ľudia s mobilnými telefónmi, a môžete začať surfovať. Dáta totiž chytíte len na určených miestach (väčšinou sú to námestia).
3. Ubytovanie na Kube
Nemusíte ísť na Kubu s ubytovaním rezervovaným na celé obdobie. Stačí si zabezpečiť ubytovanie na prvú noc a potom sa môžete spoľahnúť na takzvané Casa Particular. Ide o typ súkromného ubytovania resp. podnikania, kedy miestni obyvatelia ponúkajú svoje izby turistom. Niečo ako naše Airbnb. Za každú prenajatú izbu však musia štátu zaplatiť veľa peňazí. Tieto domy, v ktorých sa môžete ubytovať, spoznáte podľa modrej kotvy, ktorú majú hostitelia umiestnenú na dome.
A ako to všetko funguje? Stačí nájsť dom s modrou kotvou, zaklopať na dvere, opýtať sa na izbu a cenu a môžete bývať. Ceny sa pohybujú okolo 20-30 CUC za noc. Samozrejme, môžete vyjednávať. Určite si dom dopredu prezrite.
Ak nie ste odvážni alebo nechcete nechať nič na náhodu a hľadať ubytovanie na mieste, môžete využiť Airbnb. Kuba sa po uvoľnení režimu čoraz viac otvára tejto službe. Túto službu sme využili na zaplatenie 14 nocí za približne 1600 Kč na osobu. To je len necelých 100 Kč za noc. No nie je to nádhera?
Hostitelia vám zvyčajne ponúknu raňajky, niekedy aj večeru. Vo všetkých ubytovacích zariadeniach sme mali raňajky, ktoré nás stáli 5 CUC. Všade nám podávali vajíčka, ktorých sme mali po 14 dňoch plné zuby :D
Niekoľkokrát sme vyskúšali aj večeru, za ktorú sme zaplatili 10 CUC. Nikdy nezabudneme na to, ako nám majiteľ domu v Cienfuegose cez deň chytil čerstvé ryby, na ktorých sme si večer veľmi pochutnali.
4. Doprava po Kube
A ako sa prepravovať medzi mestami? Existuje niekoľko možností a je len na vás, ktorú si vyberiete. Môžete využiť autobusy Viazul, ale tie nikdy nejazdia podľa cestovného poriadku. Počas našej dovolenky sme ich nevyužili, ale ani recenzie od našich priateľov neboli dobré. Môžete tiež využiť niekoľko typov taxíkov. Vyskúšali sme dva typy. Jedným z nich bolo Taxi Collectivo, štátne taxíky, ktoré majú vopred stanovenú cenu za osobu. Spoznáte ich podľa žltého sfarbenia. Sú o niečo drahšie, ale spoľahlivé.
Druhým typom boli súkromní taxikári. Sú oveľa lacnejší, pretože s nimi môžete vyjednávať. Miestni obyvatelia, u ktorých bývate, vám tieto taxíky dokážu zabezpečiť. Vopred sa dohodnite, koľko ste ochotní zaplatiť, a vždy sa vám pokúsia vyhovieť. Sú tiež schopní obvolať celý telefónny zoznam, aby pre vás našli najprijateľnejšiu cenu. A čo je na tejto taxislužbe najlepšie, sú to staré americké autá:) Pre 5 osôb + vodiča.
5. Jedlo a nápoje na Kube
Čím je Kuba najznámejšia, asi tušíte. Presne tak, je to rum. Nájdete ho vo všetkých obchodoch. Ak pôjdete do obchodu, pripravte sa na to, že tam nenájdete veľa druhov potravín. Môžete sa spoľahnúť, že vždy nájdete ten najlepší kubánsky rum :) Navyše si ho na Kube môžete kúpiť za pár drobných. 1 liter Havana Clubu tu stojí menej ako 6 CUC (asi 130 Kč).
Nápoje v reštauráciách nás stáli približne 2-3 CUC - klasické nápoje ako Mochito a Cuba Libre. Pripravte sa, že sa rýchlo opijete, pretože rumom vôbec nešetria. Skôr by sa dalo povedať, že šetria na kofole a vode, ktoré sú na Kube opäť o niečo drahšie :D
Čo odporúčame - kúpte si balenú vodu. Z vlastnej skúsenosti môžeme povedať, že sa naozaj neoplatí piť miestnu vodu. A prosím, balenú vodu radšej používajte aj pri čistení zubov ;) neskôr nám poďakujete. 2 litrová fľaša vody nás stála 0,75 - 2 CUC. Najbežnejšia cena bola 1,5 CUC.
Stravovanie v reštauráciách bolo pre nás relatívne lacné. Jedno jedlo stojí približne 5-10 CUC. Ceny sa v jednotlivých mestách líšili. Dokonca sme našli reštauráciu vo Viñales, kde sme sa najedli za 2-5 CUC. A že ich porcie boli obrovské.
Jediné, na čo by ste si mali dať v reštauráciách pozor, je kontrola účteniek. Môže sa stať, že vám na účet "náhodou" pridajú niečo navyše. Pri našej prvej návšteve sme si až príliš neskoro všimli, že nám k celkovej sume pripočítali ďalších 10 CUC. Neboli sme kvôli tomu na mizine, ale nebolo to príjemné zistenie. Musíte tiež počítať s 10 % sprepitným, ktoré sa započítava do konečného vyúčtovania.
6. Čo nás prekvapilo?
1. Všade čisto. Ale naozaj všade. Ulice boli úplne krásne vyčistené. Jediné miesta, kde bolo vidieť odpadky, boli niektoré zapadnuté miesta, ale vrecia čakali, kým ich odvezú smetiari.
2. Bakšiš aj tam, kde to najmenej čakáte. Vstup do obchodu s batohom bol podmienený poplatkom u ochranky. Podobne tak si od nás pýtali malé sprepitné aj pri odchode z obchodu.
3. Počítanie peňazí. Ľudia sú milí a ochotní, ale turisti sú pre nich len chodiace doláre. Preto vždy sledujte, koľko vám vrátia. Dávajte si tiež pozor, najmä na trhoch, akú menu vám dajú.
Čo navštíviť? Inšpirujte sa tu.
Našli ste v tomto článku zastarané informácie? Napíšte nám na info@zapakuj.sk a ako odmenu dostanete zľavový kód na ďalšiu objednávku s 10% zľavou.
Vpred za dobrodružstvom,
Miška a Miňo
Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše a mnoho ďalšieho. |