Vydať sa na africký kontinent je vždy stávka na veľké dobrodružstvo. A nie inak tomu bolo aj v prípade Ugandy. Vydajte sa spoznať topky tejto krajiny, vydajte sa za gorilami, divokou zverou v Safari a spoznajte miestnych a ich náročný život.
Aby ste nešli do Ugandy nepripravení a nevypadli vám oči z jamiek (ktoré vám aj tak vypadnú), spísali sme pre vás tie najdôležitejšie informácie, ktoré sa vám zaručene pri plánovaní, ale aj na mieste, budú hodiť.
Uganda a letenky
Letenky sa pohybujú okolo 600-850 EUR. Pod 400 EUR sa dostanete s letenkami z Berlína. Musíte však počítať určite ešte s ďalším prestupom v Európe. My sme zohnali letenky z Berlína na november s príručnou batožinou za necelých 390 EUR. Leteli sme s medzipristátím v Bruseli a Rwande.
S lacnejšími letenkami počítajte skôr v mimo sezónnych mesiacoch a v tzv. rainy season, marec-máj a september-december.
Uganda a víza
Berte do úvahy, že do Ugandy, si Česi aj Slováci, musia zariadiť víza. Našťastie si o ne môžete požiadať online. Aby ste všetko mali čo najrýchlejšie, pripravte si v pdf alebo inom formáte spiatočnú letenku, kópiu pasu, potvrdenie o očkovaní žltou zimnicou a vašu fotku v pasovej forme. Víza stoja 50 USD.
Dajte si tiež pozor, či náhodou nebudete potrebovať tranzitné víza. Pokiaľ by ste vychádzali von z letiska, je vysoká pravdepodobnosť, že tento typ víz budete potrebovať. My sme leteli cez Rwandu, ale nemuseli sme vyliezť ani z lietadla. Víza sme tak nepotrebovali. Pre podrobné informácie ohľadom víz sa obráťte na príslušnú ambasádu. Česká republika aj Slovensko majú veľvyslanectvo pre Ugandu, Rwandu aj Keňu v Berlíne.
Keby ste sa rozhodli navštíviť nielen Ugandu, ale aj Rwandu a Keňu, môžete si zaobstarať tzv. zdieľané víza pre všetky tri štáty, ktoré vás vyjdú na 100 USD. Zažiadať si o ne môžete tu. V kolonke Category stačí iba vybrať „East Africa Tourist Visa“.
Novinka ohľadom víz pre Keňu: Keňa si novo ustanovila, že od 1.1.2024 už nie je povinnosť pre vstup do Kene o víza žiadať. Novo pre nás teda platí bezvízový styk. Čo je veľmi dobrá správa, pretože sme ešte v Keni :D
Uganda, očkovanie a lieky
Do Ugandy vás nepustia bez povinného očkovania proti žltej zimnici (platí doživotne). Čo sa ďalej potom odporúča je brušný týfus (platí tri roky). Určite myslite na žltačku typu A i typu B. Ak ste boli riadne očkovaní ako deti, platí žltačka doživotne.
Ďalšie odporúčania sa týkajú tetanu a besnoty. Tetanus sa u dospelých preočkováva po 15 rokoch. U očkovania proti besnote absolvujete 3 dávky, ktoré vám vydržia doživotne.
Do mnohých krajín Afriky a taktiež juhovýchodnej Ázie sa odporúča zakúpiť si antimalariká. Necháme na vás, či ich budete chcieť brať, alebo nie. Ani jeden z nás si nakoniec antimalariká nekúpil a všetko prebehlo v poriadku. Dodržovali sme však čo najviac preventívnych opatrení. Používali sme repelent s vysokým DEET a nosili dlhé rukávy. Taktiež sme spali pod moskytiérou. Pravdou je, že sme boli v Ugande v rainy season, kedy sa komáre takmer vôbec nevyskytujú.
Ak trpíte žalúdočnými problémami, kedykoľvek ochutnáte inú vodu ako tú európsku, odporúčame zakúpiť „Ercefuryl“. Je to také naše čierne uhlie. Je na predpis. Prípadne si v tamojšej lekárni kúpte liek „Lactobacylus“, ktorý môžete brať preventívne, aby k žalúdočnej infekcii vo vašom prípade nedošlo.
Ako sa dostať z letiska v Entebbe do Kampaly
Najlepšie je vziať si taxík. Vyjde vás na cca 40 USD a cesta trvá okolo 45 minút. Prípadne sa dohodnite s hotelom, či by vám nemohli zariadiť transport.
Uganda a požičanie auta
Najideálnejším variantom, ako sa prepravovať po Ugande, je požičanie auta. Máte na výber požičanie auta bez vodiča alebo s vodičom.
V prípade požičania auta bez vodiča, berte na vedomie, že Uganda je bývalá britská kolónia a šoféruje sa tu na druhej strane ako u nás. Tiež si nezabudnite zariadiť medzinárodný vodičský preukaz. Nezáleží, či si necháte vydať medzinárodný vodičský preukaz podľa ženevského alebo viedenského dohovoru. Obe varianty sú v Ugande platné. Ale popravde, po nás ho autopožičovňa ani nechcela. Stačil im náš slovenský vodičský preukaz.
Za nás ale rozhodne odporúčame požičať si auto s vodičom. Síce vás vyjde cca o 20-40 USD/deň viac, ale je to oveľa pohodlnejšie aj bezpečnejšie. Nielen, že si môžete užívať výhľad na okolie, ale vodič tiež vie, kadiaľ je najlepšie ísť a kde budete musieť podplácať policajné hliadky. Čo sa nám stálo niekoľkokrát.
Určite vyberajte väčšie a silnejšie auto (4x4 podmienkou). Cesty v Ugande nie sú ideálne a v období dažďov sa môže stať, že by ste mohli niekde uviaznuť. Do Safari sa vám bude hodiť aj auto, ktoré bude mať otváraciu strechu. Vďaka tomu budete mať lepší výhľad na divé zvieratá.
Pri tankovaní sa nevystupuje z auta. Iba nadiktujete, či chcete naftu alebo benzín a poviete, za koľko. Benzínky majú rozdielne ceny. Ideálna cena benzínu v čase našej cesty bola 5 300 UGX/l, pri nafte 4 800 UGX/l. Ale väčšinou sa cena pohybuje okolo 5 500-5600 UGX/l pri benzíne a pri nafte okolo 5 000 UGX/l.
TIP: Spoločnosti, od ktorej budete požičiavať auto, pošlite vopred itinerár. Vyhnete sa tak problémom, kedy sa na poslednú chvíľu môžete dozvedieť, že vás do niektorej oblasti Ugandy nepustia (ako nás). |
Uganda a doprava
V Ugande máte niekoľko možností, ako sa pohybovať. Najlacnejším variantom sú miestne autobusy - napríklad Ibabu coaches. Samozrejme je to najviac riskantný variant, pretože neviete, kedy pôjdu, ako dlho pôjdu a či vás vôbec dostanú, kam práve potrebujete.
V Kampale môžete využiť dokonca Bolt, ale je to tam trochu zložitejšie. Nastavte si v aplikácii, že chcete platiť v hotovosti. Inak vás odmietnu. Pripravte sa tiež na to, že akonáhle vám jazdu potvrdia, tak vám budú písať a pýtať sa, kde sa nachádzate, kam chcete ísť a akú cenu vám to ukázalo :D My sme ich dokonca niekoľko krát museli ísť hľadať do mesta, pretože neboli schopní zistiť, kde práve stojíme :D Proste blázninec.
Obdobou Bolta je aplikácia SafeBoda alebo Faras Captain.
Faras Captain – Android | iPhone
Ďalší z variant dopravy, ktorú sme radšej neskúšali, sú tzv. Boda Boda. Ide o motorky, ktoré stoja na každom rohu a odvezú vás, kam potrebujete. Sú lacnejšie ako auto, ale aj dosť nebezpečné, keď uvidíte, ako vyzerá dopravná situácia vo väčšine miest.
V krajine majú jednu jedinú platenú cestu, a to u Kampaly. Volá sa Express Highway road. Vďaka nej sa vyhnete zápcham v meste a naozaj vám urýchli cestu. Len musíte počítať s tým, že sa na nej platí 5 000 UGX. Ohľadom platenia sa viac dozviete na ich oficiálních stránkách.
Uganda a ubytovanie
Pokiaľ sa chystáte do Ugandy na vlastnú päsť, ubytovanie si hľadajte cez Booking alebo Airbnb. Ak by ste do národných parkov, na gorily a ďalšie výlety išli s nejakou cestovnou agentúrou, ubytovanie vám s veľkou pravdepodobnosťou zaistia oni.
Ak sa chystáte na Safari sami, určite si s predstihom zarezervujte aj ubytovanie. Priamo v národných parkoch sú možnosti ubytovania obmedzené. A ak nechcete bývať v luxusnom rezorte s bazénom za 300 € na noc, odporúčame rezerváciu čo najskôr, zvlášť v sezóne (jún-august).
Za nás odporúčame rezervovať ubytovanie aj s raňajkami. Väčšina ubytovaní v Ugande ich ponúka a nie je to oveľa drahšie. A ak by ste vyrážali skoro ráno, raňajky vám pripravia a zabalia na cestu, na čas, ktorý im poviete.
Na čo by ste ale rozhodne mali pri vyberaní ubytovania myslieť, je výskyt moskytiér. Najmä počas obdobia sucha, kedy sa tam komáre vyskytujú vo veľkom množstve. V dažďovom období sa tam nevyskytujú skoro vôbec. Našťastie sú na to vo väčšine ubytovaní pripravení a moskytiéru nájdete skoro všade.
Národné parky v Ugande
Do každého národného parku sa platí vstupné za osobu a tiež za auto + šoféra. Vstup platí na 24 hodín, takže si dobre naplánujte vjazd a odchod do parku. Vstupné do národných parkov sa platí kartou.
Nie je problém, aby ste si park prešli vlastným autom. Prípadne si možno zarezervovať človeka od nich, ktorý vás tam doprovodí vo vašom požičanom aute. Alebo si zarezervujte nejakú cestovnú agentúru, ktorá vám celý výlet po safari naplánuje a všetko zaistí po svojej osi.
Či už budete mať šoféra z požičovne alebo budete sami, je možné si zaplatiť tiež rangera, za 20 USD. Ten s vami pobudne 3 hodiny a nasmeruje vás tam, kde sa najviac zdržujú zvieratá. Nie vždy je to ale výhodné. Nám sa stalo, že v Murchison parku nám bol ranger úplne zbytočný a skôr sa iba bavil s šoférom, namiesto toho, aby nám hľadal zvieratá. Za to v Kidepo parku nás ranger vzal pešo priamo za žirafami, keď sme od nich boli asi na 30 metrov.
Uganda, jedlo a pitie
Aj Uganda má svoju špecifickú kuchyňu, a bez ochutnania niektorého z jedál by ste rozhodne odísť nemali. Prvým z nich je jednoznačne „rolex“. Vaječná omeleta so zeleninou, ktorá je zabalená do takého chlebíka, ktorému sa hovorí „chapati“.
Milovníci piva by určite nemali vynechať pivo Nile.
Na raňajky vám budú ponúkať „african tea“ alebo „african coffee“. Pokiaľ nie ste milovníci horúceho mlieka, objednávajte si black tea alebo black coffee, prípadne filtred coffee. Pod názvom african tea sa schováva ochutené teplé mlieko a pri objednaní african coffee vám donesú teplé mlieko a rozpustnú kávu.
Všetko pečivo chutí tak trochu sladko. Na chladiace boxy si tiež veľmi nepotrpia. Keď už narazíte na jogurt, odporúčame ho ešte v ten deň zjesť.
Čo tu ale musíte rozhodne ochutnať je všetko ovocie, ktorého Uganda ponúka neúrekom. Od banánov, cez melóny až po mango. Všetko je tu čerstvé a či už si dáte ovocie nakrájané alebo v podobe fresh džúsu, spoznáte rozdiel oproti nášmu ovociu.
Balenú vodu zakúpite v každom obchodíku. Nemusíte sa báť, že by voda bola nejako znečistená. Každá fľaša je na hrdle ešte obalená plastom, aby ste mali istotu, že ide skutočne o originálne balenie. Vo väčšom obchode zaobstaráte 1,5 l vody za 1 100 UGX = cca 0,30 EUR.
Zaujímavosť: Plastové fľaše sa snažia recyklovať tak, že z nich neskôr vyrábajú tašky, podtácky alebo rôzne doplnky do domácností. |
Uganda a peniaze
Určite počítajte, že s kreditnou ani debetnou kartou v Ugande veľmi nepochodíte. Jedinou výnimkou sú národné parky a lepšie ubytovania. Ale aj v ubytovaniach sa môže stať, že im práve nepôjde wifi a nebudete môcť kartou zaplatiť.
V Ugande sa platí ugandskými šilingami (UGX). Najlepším variantom je si priviesť doláre alebo eurá, ktoré potom na mieste zameníte. Na mnohých miestach vám vezmú v hotovosti okrem šilingov skôr doláre. Počítajte ale s tým, že pre miestnych je lepšia ich mena a kurz, ktorým vám budú doláre prepočítavať nebude najvýhodnejší.
My sme si zamieňali peniaze v Kampale na hneď vedľa, respektíve pod hotelom Grand Imperial Hotel na tejto adrese, kde bol celkom výhodný kurz. Klasicky, na letisku nie je výmena výhodná.
Pre doláre majú dva kurzy. Pri zámene väčšej čiastky je kurz 1 USD = cca 3 760 UGX. Pri zámene menšej čiastky je 1 USD = cca 3 300 UGX. Kurz 1 EUR bol približne 3 960 UGX za 1 €.
Za všetko očakávajú dýško, od jazdenia po Safari až po tour po meste alebo trekovanie goríl. Väčšinou stačí, keď im dáte 2 000 UGX, čo je pre nás cca 50 centov. Ale záleží na vás, ako ste spokojní so službami, ktoré vám, kto poskytol.
Dôležité pri dovoze peňazí je, aby ste mali u dolárových bankoviek najstaršie peniaze z roku 2013. Nám to naozaj v zmenárni kontrolovali. Tiež si dajte pozor, aby bola každá bankovka bez poškodenia.
Uganda a elektrina
Akonáhle sa začnete baliť, nezabudnite si so sebou pribaliť aj britský adaptér. Tiež počítajte s tým, že vo väčšine ubytovaní budete mať obmedzené hodiny, kedy budete môcť používať elektrinu. Pokiaľ budú mať solárne panely, tak elektrika bude fungovať aj mimo večerné hodiny. Na to však človek nemôže veľmi spoliehať. Preto si určite zabaľte aj výkonnú powerbanku. Taktiež odporúčame adaptér do auta, ktorý vám pri dlhých prejazdoch veľmi pomôže pri nabíjaní vašej elektroniky počas cesty.
Uganda a SIM karta
V Afrike samozrejme nefunguje náš európsky roaming, a ani s wifi to nie je nijako veľké. A preto pokiaľ budete chcieť zostať spojení so svetom, odporúčame zaobstarať si ich miestnu SIM kartu. Majú niekoľko operátorov, u ktorých si možno SIM kartu zaobstarať. My sme si podľa recenzií a skúseností ostatných cestovateľov zaobstarali SIM kartu od spoločnosti Airtel. Za 48 GB sme zaplatili 100 000 UGX (cca 25 EUR) a za samotnú SIM kartu 5 000 UGX (cca 1,3 EUR).
Najbližší stánok sa nachádza na letisku, akonáhle prejdete okolo miestnosti na prevzatie odbavenej batožiny. Vydáte sa doprava (nevyjdete úplne z letiska) a oproti záchodom je stánok, ktorý je otvorený 24/7. Ale môže sa stať, že tam práve nikto nebude, tak chvíľku počkajte. Oni si vás zaregistrujú, naskenujú si pas a odfotí si vás, ako držíte SIM kartu :D
Skoro celý čas nám signál fungoval. Ale na miestach ako národný park Bwindi pri gorilách, vo vybraných safari parkoch a v iných džungliach bol signál úplne nulový.
Pre fungovanie Facebooku a messengera je potrebné si stiahnuť aplikáciu „Thunder VPN“. Vždy je potrebné sa na ňu pripojiť, aby vám to fungovalo.
Thunder VPN – Android | iPhone
Už pri plánovaní dovolenky si určite všimnete, že namiesto po mailoch, chcú všetko riešiť cez WhatsApp. Nič pre nich nie je problém a všetko zariadi: D Hakuna matata.
Uganda a jazyk
V Ugande sa hovorí viac ako 50 jazykmi a väčšinou sú to jazyky lokálnych kmeňov. Najrozšírenejším jazykom je tzv. luganda. Aj vďaka takému veľkému počtu jazykov sa ich úradným jazykom stala angličtina. S ňou sa dohovoríte naozaj všade. Len je občas trochu ťažšie im rozumieť. Majú tam svoj vlastný dialekt a výslovnosť. Niekedy je tak cesta k dohode trochu zložitejšia :D
Kedy navštíviť Ugandu
Hlavná sezóna je medzi júnom a augustom, kedy sa hovorí o tzv. dry season, teda suchom období. Ale to neznamená, že je to najlepšie obdobie, kedy Ugandu navštíviť. Napríklad pre taký Kidepo park sú najlepšie mesiace december až február.
Naproti tomu v novembri, keď sme vyrazili my, je síce tzv. rainy season, teda obdobie dažďov, ale za to sa skoro nikde nevyskytujú komáre. Pozor ale na to, že cesty sú v týchto mesiacoch úplne rozmočené a občas budete musieť voliť inú trasu, ktorá nemusí byť práve najkratšia.
Koľko dní stráviť v Ugande
Uganda je rozľahlá krajina, a preto určite počítajte s veľkými časovými presunmi medzi navštívenými miestami (kľudne aj 6-8 hodín). Na každý národný park si vyhraďte určite 24 hodín – na podvečerné a ranné game drive. V takmer každom safari sa dá robiť mnoho aktivít – od pozorovania vtákov, cez klasické game drive až po výlet loďou.
TIP: Pri používaní aplikácie Google Maps si k ceste pripočítajte minimálne jednu hodinku. Uvidíte, že sa vám na prašnej ceste čas o dosť predĺži. |
Koľko nás stálo 12 dní v Ugande (prepočítané na osobu)
Letenky (Berlín-Entebbe-Berlín) a Flixbus (Praha-Berlín-Praha) + taxi v Berlíne: 444 EUR
Ubytovanie: 135,50 EUR (nie je započítaných 5 dní s Hekima Safari (viď nižšie)
Doprava (taxi): 23 EUR
Auto (požičanie, benzín, parkovanie, národné parky, Express Highway Road): 487,50 EUR
Jedlo a pitie: 96,50 EUR
Vstupy: 427 EUR
- Kings Tombs: 7,50 EUR
- Tour Kampala: 13,5 EUR
- Sipi Falls: 18,5 EUR
- Coffe Tour v Sipi Falls: 14 EUR
- Národné parky (vrátane auta/vodiča a rangera, Boat trip): 187 EUR
- Walking Tour v Bwindi parku: 28 EUR
- Nosorožce: 46 EUR
- Rafting (iba Miňo bol): 112,50 EUR
Suvenýry: 23 EUR
Dýška: 13 EUR
5 dní so spoločnosťou Hekima Safari / Crystal Safari: 1 924 EUR (2 050 USD)
CELKOM: 3 573,5 EUR
Do financií nepočítame očkovania, ktoré sme absolvovali. Tie vás tiež môžu vyjsť pomerne draho. Väčšina z nich vám však vydrží kľudne aj celý život. Berte do úvahy, že medzi jednotlivými dávkami musíte mať časový rozostup. Preto sa nechajte zaočkovať včas, aby ste to pred odchodom stihli.
My sme absolvovali očkovania v Česku, preto uvádzame aj v českých cenách:
- Žltá zimnica 1 700 Kč (cca 70 €, celoživotná) - povinné
- Brušný týfus 1 400 Kč (cca 57 €, na 3 roky)
- Besnota 5 100 Kč (cca 208 €, celoživotná)
- Tetanus so záškrtom a čiernym kašľom 1 000 Kč (cca 41 €, na 15 let)
Zhrnutie toho najdôležitejšieho
Hoci ide o našu najdrahšiu dovolenku vôbec, všetky tie zážitky skutočne za to stáli. Navyše vidieť, ako sa ľudia tešia zo života aj v tak náročných podmienkach, v akých žijú. Deti na vás neustále mávajú a zdravia vás. Človek má v tej chvíli pocit, že by tu najradšej zostal a všetkým podal pomocnú ruku.
Na druhú stranu príroda je tu ešte stále úplne nedotknutá. A hoci hlavným dôvodom, prečo ľudia do Ugandy cestujú, sú gorily, určite by človek nemal vynechať ani ďalšie miesta ako Sipi Falls, národné parky Kidepo, Murchison Falls National park, Lake Mburo alebo napríklad hlavné mesto Kampala. A čo sme navštívili my? To si môžete prečítať v našom ďalšom článku, ktorý už čoskoro pripravíme.
Posledné slová – buďte obozretní a pripravení na všetko.
Našli ste v článku neaktuálnu informáciu? Napíšte nám na info@zapakuj.sk a ako odmenu získate zľavový kód na ďalšiu objednávku so zľavou 10 %.
Vpred za dobrodružstvom,
cestovatelia Miška a Miňo
Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme Sme vášniví cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, aké ťažké je zbaliť sa na každú ďaľšiu dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť a ponúknuť vám cestovné doplnky všetkého druhu, ale aj rôzne cestovateľské vychytávky, ktoré urobia radosť vám aj vašim blízkym. |